خوراسان ﺗورکلرین دیل و کولتورلری

زبان و فرهنگ ترکان خراسان

گفتگو با مدیر کتابخانه الزهرا(س) بجنورد

+0 به یه ن

به گزارش ساجده (اینجا)، با هدف معرفی تنها کتابخانه ویژه بانوان استان خراسان شمالی مصاحبه ای با مدیر این کتابخانه به عمل آمده است که تقدیم تان می شود :

مرجان بداغ آبادی از سال 76 کار در کتابخانه را آغاز کرد از بدو آغاز فعالیتش در کتابخانه عمومی علامه دهخدا به مدت 15 سال به عنوان کتابدار مشغول به خدمت بود و سال 91 مدیریت کتابخانه الزهرا (س) را عهده دار شد.

 کتابخانه الزهرا (س) در سال 87 با کاربری مخصوص بانوان در بجنورد افتتاح شد و هم اکنون دارای 14300 عنوان کتاب و 18500 نسخه است. هم چنین دارای 720 عضو از بین بانوان فعال بجنوردی است که می توان بر اساس آماری از کتاب ها که وجود دارد سرانه هر کتاب برای هر فرد را 25جلد در نظر گرفت.

رنج سنی افراد ثبت نام شده در کتابخانه متفاوت هستند اما مهنا با 3 سال سن کوچکترین عضو و ملیحه نوروزی که به عنوان کتابخوان نمونه ما هم بودند  با 70 سال سن بیشترین سن در بین اعضا را دارد.

این کتابخانه با توجه به اینکه نزدیک به 7 سال از تاسیس آن می گذرد در بین بانوان بجنوردی جایگاه خوبی از آن خود کرده است در حالی که تنها کتابخانه ویژه ی بانوان در استان است.

بداغ آبادی گفت :

استقبال از کتابخوانی و کتابخانه ها  خوب است ولی  متاسفانه کمبود فضای کتابخانه ها نسبت به جمعیت شهر بجنورد تاثیر بسیار مستقیمی در میزان مطالعه کنندگان دارد که امید است با تکمیل و بهره برداری از فضای کتابخانه عمومی مرکزی این کمبود برطرف شود.

 همچنین، یکی از بزرگترین مشکلات کتابخانه استیجاری بودن آن است  که هرساله هزینه بسیار بالایی برای  شهرستان در بر دارد و متاسفانه هر جابجایی علاوه بر هزینه و استهلاک بالای کتابها و تجهیزات ، باعث ریزش اعضا و نارضایتی اعضا ساکن آن محل می شود.

بانوان بجنوردی در همه زمینه ها استقبال خوبی از کتاب ها دارند، به جز مراجعه کنندگان خاص بقیه بانوان معمولا بیشتر طرفدار کتاب های روانشناسی و تربیت فرزند و خانه داری و پزشکی و شناخت بیماری ها ، آشپزی، همسرداری برای بالابردن سطح اطلاعاتشان استفاده می کنند.

مراجعین ثابت  کتابخانه شامل اعضایی هستند که از سالن مطالعه کتابخانه برای خواندن منابع درسی خودشان استفاده می کنند.معمولا  این اعضا تا زمانی که در دانشگاه پذیرفته شوند به طور ثابت معمولا هر روز از صبح تا غروب در کتابخانه مطالعه می کنند.

وی چند خاطره از موقعیت شغلی اش گفت: چند روز قبل مادری به همراه سه دخترش برای عضویت به کتابخانه آمدند من هر وقت کودکی به همراه مادری می بینم از بخش کودک کتابخانه و کتاب های خوبش  برایشان می گویم و تشویق می کنم که حتما آن کودک را عضو کند. ولی متاسفانه در این مورد فقط موفق شدم که دو تا خواهر بزرگتر را عضو نمایم در حالی که عضویت خردسالان رایگان هم می باشد و لی متاسفانه مادر این خردسال می گفت چون کتاب زیاد در خانه دارند لازم نمی بیند که خردسال وی نیز عضو شود. بعد از گذشت چند دقیقه در حالی که مینا و مبینا کتابهایشان را انتخاب کرده بودند و برای ثبت تحویل من دادند دیدم که دختر کوچک (مهنا) با چشمان گریان پیش خواهرانش است وقتی علت را جویا شدم مادرش گفت که چون می خواهیم برویم مهنا جان گریه می کند و می گوید نرویم و همینجا بمانیم.من خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم و به مادرشان گفتم پس حالا که دخترتان این همه کتابخانه ما را دوست دارد پس او را ثبت نام کنید. خلاصه با اهدا یک جلد مجله کودک به او قرار شد که دفعه بعد با عکس و فتوکپی شناسنامه  بیاید تا عضو شود.

نمونه هایی مانند این خاطره بارها در کتابخانه پیش آمده و این نشانه علاقه کودکان و نیاز آنان به قصه و کتاب به عنوان بخش مهمی از رشد عاطفی عقلانی و اجتماعی آنان است که باید مد نظر والدین قرار گیرد.

خاطره دیگر مربوط به خانمی بود که با استرس زیادی به کتابخانه مراجعه کرد و دنبال کتابی با موضوع خودکشی بود. من و همکارم سعی کردیم ابتدا ایشان را آرام کنیم و پس از چند دقیقه این خانم  گفت که به خاطر مشکلات فراوانی که دارد قصد خودکشی دارد ولی حالا که با ما حرف زده کمی آرام شده  ما ایشان را تشویق به خواندن کتابهای دیگر کردیم و خوشبختانه  آمدن به کتابخانه تاثیر خیلی خوبی در روحیه اش داشت و او با مطالعه کتاب اعتماد به نفس بالا رفت و توانست مشکلاتشرا حل کند سالها بعد دختر این خانم هم عضو شد و من خوشحال بودم که به عنوان یک کتابدار مشاوری امین برای اعضا کتابخانه ام هستم.

بداغ آبادی از رابطه خود با کتاب گفت :

روزی دو ساعت به طور ثابت مطالعه دارم که در بیشتر در زمینه های  رمان ، ادبیات و روانشناسی است. هم اکنون که 18 سال از سابقه کار در کتابخانه می گذرد اگر باز هم به زمان شروع کار برگردم مجدد اینکار را انتخاب می کنم و باعث افتخار من  است که در این محیط کار می کنم و دسترسی آسان به کتابها دارم، من از کودکی مانوس با کتاب بوده ام ما چهار خواهر و یک برادر بودیم که در سنین کودکی برای خودمان کتابخانه شخصی درست کرده بودیم و بیش از 1000 جلد کتاب و داستان در کتابخانه مان داشتیم از کتاب های داستان های شگفت شهید مطهری که برای من خیلی شیرین بود تا کتابهای داستان تن تن که آن سالها با جلد گالینگور و تصویر گری بسیار جذاب ما را مجبور کرده بود تا مجموعه کامل آن را خریداری کنیم و هر هفته مجله کیهان بچه ها و دانستنی ها را از کودکی مطالعه میکردیم، حتی برای کتابخانه مان مهر هم ساخته بودیم و اسم کتابخانه مان را به یاد اولین کتاب خریداری شده به نام ماهی سیاه کوچولو نامگذاری کرده بودیم. من هیچوقت در فکرم هم نمی گنجید که روزی کتابدار شوم و حالا با توجه به خاطرات شیرینی که از دوران کودکی با کتاب دارم خیلی خوشحال هستم و افتخار میکنم که یک کتابدار هستم.

سخن آخر :

انتظارمن از مسئولین به عنوان کتابدار این است که  با علم به این که اکثر مدیران و مسئولین شاید بتوانند کتابهای مورد نیازشان را خریداری نمایند ولی من توصیه می کنم که حتما مسئولین محترم خصوصا مدیران رده های بالا حتما عضو کتابخانه ها باشند وبه عنوان الگو برای سایر اقشار  از نزدیک ما را در انجام خدماتمان با ارائه پیشنهادات و تجربیاتشان یاری کنند