خوراسان ﺗورکلرین دیل و کولتورلری

زبان و فرهنگ ترکان خراسان

حاجی فیروز؛ پیام آور پارسی بهار

+0 به یه ن

حاجی فیروز؛ پیام آور پارسی بهار

نویسنده : قارپوزخند : اینحا

حاجی فیروز (پیروز) ؛ نام اساطیری ایرانی-پارسی و یاد آور فصل بهار و عید سال نو شمسی است که پارسیان برای ایفای این نقش با پوشیدن لباس اصیل آریایی قرمز رنگ و دایره زنگی به دست در معابر و خیابان های شهرها با دلقک بازی از مردم طلب پول می کنند.

امروز در یک گروه اجتماعی پس از ذکر این مطلب نوشتم: آیا این پدیده، چیزی غیر از القاءات استعماری است و البته غفلت مردمی که از عقل و هوششان استفاده نکرده‌اند؟ پس به هوش باشیم که ملیت ایرانی‌مان را به سخره گرفته‌اند.

یکی از دوستان پرسید: الان دقیقاً چه کسی این کار را کرده است؟

این دوست‌مان منتظر بود من بگویم آمریکا یا غرب، تا باز به توهم توطئه محکوم شوم، اما من پاسخ دادم : خودمان با بی درایتی و بی عقلی... یعنی آباء و اجدادمان این پدیده‌ی بی اصل و نسب را که هیچ نسبتی با ملیت‌مان ندارد را برایمان به یادگار گذاشته‌اند و هیچ ربطی به آمریکا یا غرب هم ندارد و ما هم تحت عنوان یک رسم قدیمی و یک سنت اساطیری، چشم بسته قبولش کرده‌ایم و پیروی می‌کنیم. ... و خلاصه خودم خودم را محکوم کردم.

آخر، همین غربی ها که ما آنها را به توحش متهم می کنیم نمادی برای آغاز سال نو میلادی دارند به نام "سانتا کلاو" یا "بابا نوئل" که دارای چهره‌ای سفید و زیبا، و شخصیتی غیبی و دست و دل باز است.

این دو نماد و دو شخصیت، به طور طبیعی ما را وادار به مقایسه‌ی آنها با هم می‌کند؛ راستی چرا بابانوئل دارای چهره‌ای سفید و زیبا، و شخصیتی غیبی و دست و دل باز است اما حاجی فیروز ما زشت و سیاه است و دلقک و گدا؟ چرا بابانوئل باید کادو بدهد و دل مردم را شاد کند و حاجی فیروز باید گدایی کند و نماد برده داری باشد؟!

 

ارباب خودم سلامُ علیکم، ارباب خودم ...

............

باخیشلار :

ائلچی بئ : سالاملار این آیین لوطیان هند است نه پارسیان!

هندوپارس

هند و پارسی یک ملت اند. "لولی" در زبان هندوپارسی به "کؤلی" میگویند. پاسخ : چهارشنبه 4 فروردین 1395
تشکر از اطلاع رسانی
از همان لینک :
http://hendopars.blogfa.com/post/8
حاجی فیروز (پیروز) ؛ نام اساطیری هندوپارسی و پیام آور عیدنوروز ، فصل بهار و سال نو شمسی است که هندوپارسیان برای ایفای این نقش با پوشیدن لباس سنتی هندوپارسی قرمز رنگ و چهره تیره هندوپارسی و دایره زنگی به دست در معابر و خیابانهای شهرها پیام آور شادی میشوند و از مردم عیدی طلب میکنند. در ایران پارسیان و در هندوستان لولیان این آیین را چنین برگزار مینمایند و آنرا گرامی میدارند.

سالاریان :
مقاله راشدی در لینک زیر :
http://salariyan.arzublog.com/post/70174

جشن سال نو بهاری ( نوروز )میراث ملل  

 حسن راشدی : 27 اسفند 1394

پیام آور شادی و فصل بهار " حاجی فیروز " مشهور در میان اقوام فارس که با لباس قرمز و صورت سیاه پیشاپیش عید نوروز ، نغمه های شاد بهاری را در جلو خانه های مردم  ترنم می کند در اصل " الهه قربانی " به نام " داموزی " سومریان است . ادامه مقاله راشدی در لینک زیر :
http://salariyan.arzublog.com/post/70174